Sıkça Sorulan Sorular ?

SORU : Güneş enerjisi ile üretilen elektrik nerelerde kullanılabilir?
CEVAP : Güneş enerjisi ile üretilen elektrik, enerji ihtiyacı olan her alanda kullanılabilmektedir.
SORU : Evimde güneş enerjisi ile elektrik üretebilir miyim?
CEVAP : Evinizde güneş enerjisi ile elektrik üretmeniz ve evinizdeki tüm elektrikli ekipmanları ve çevre aydınlatmanızı ürettiğiniz enerji ile kullanabilmeniz mümkün.
SORU : İşyerimde güneş enerjisi ile elektrik üretebilir miyim?
CEVAP : İşyerinizde güneş enerjisi ile elektrik üretmeniz ve işyerinizdeki tüm elektrikli ekipmanları ve çevre aydınlatmanızı ürettiğiniz enerji ile kullanabilmeniz mümkün.
SORU : Dağ evimde güneş enerjisi ile elektrik üretebilir miyim?
CEVAP : Dağ evinizde güneş enerjisi ile elektrik üretmeniz ve dağ evinizdeki tüm elektrikli ekipmanları ve çevre aydınlatmanızı ürettiğiniz enerji ile kullanabilmeniz mümkün.
SORU : Üretilen enerji ile neler yapılabilir?
CEVAP : Güneş enerjisi ile üretilen enerji miktarında teknik olarak sınırlama yoktur. İstenilen herhangi güç veya miktarda enerji üretmeniz ve kullanabilmeniz mümkündür. Dolayısı ile üretilen enerji her alanda rahat ve sorunsuz kullanılabilmektedir.
SORU : Güneş enerjisi ile üretilen elektrik, kullandığım ekipmanlara zarar verir mi?
CEVAP : Güneş enerjisi ile üretilen elektrik yüksek teknoloji içeren invertör ve regülatörler vasıtası ile kullanılmaktadır. Üretilen DC enerji yüksek verimlilikte ve tam sinüs AC frekansta enerji çevrimi yapan solar invertörler ile yapılmaktadır. Bu tip invertörler buzdolabı, televizyon veya hassas elektronik cihazlara kesinlikle zarar vermez. Şebeke bağlı olmayan, bağımsız sistemlerde kaynak tamamen solar invertör olduğu için enerjide dalgalanma veya parazit gibi hususlar kesinlikle olmaz.
SORU : Havanın bulutlu, kapalı olduğu zaman ne olur?
CEVAP : Güneş enerjisi ile elektrik üretimi, güneşin yeryüzüne ulaşan UV ışınları ile yapılmaktadır. Yeryüzüne bulutlu hava olsa dahi, bulutların arasından gelen UV ışınları güneşin doğumundan batımına kadar elektrik üretebilmemizi sağlar. Kurulan akülü sistemlerde otonom süresi SOLAR ANTALYA tarafından kurulan sistemlerde en az üç gün kabul edilir ve enerjinin az üretildiği günlerde dahi stok enerjinizden kullanarak enerji kullanımında hiçbir şekilde kesinti yaşamazsınız.
SORU : Güneş enerjisinin çevreye zararı var mıdır?
CEVAP : Güneş enerjisi ile elektrik üreten solar modüllerin yapısında Silisyum ve Quartz malzemeleri vardır. Solar modüllerin lazminasyonunda cam ve alüminyum kullanılmaktadır. Üretim sürecinde ve üretim sonrasında kullanılan ürünlerin tamamı geri dönüşüme tamamen uygun malzemelerdir. Enerji üretim sürecinde, solar modüller kullanılır iken kesinlikle hiçbir gaz veya zehirli madde oluşmamaktadır.
SORU : Kullandığım elektrik ile güneşten elde edilen enerji arasında fark var mıdır?
CEVAP : Şebekeden elde edilen enerji Türkiye altyapısında 220V 50Hz dir. Güneş enerjisi ile elde edilen enerji tam olarak 220V ve 50Hz dir. Bu da demektir ki, şebekeden alınan elektrik enerjisi ile güneş enerjisinden elde edilen elektrik enerjisi arasında fark yoktur.
SORU : Güneş enerjisi ile elektrik üretiminin ömrü ne kadardır?
CEVAP : Güneş enerjisi ile elektrik üretebilmek için birkaç ürün kullanmak gerekir. Bunlar;
Solar modül, Solar Regülatör, Solar İnvertör, Akü.
Solar Modül: 25 Yıl üretici fabrika garantili ve ortalam 65-75 yıl ömrü vardır. (Menşei: Alman)
Solar Regülatör: Elektronik ekipman, 2 yıl garantili. (Menşei: Alman)
Solar invertör: Elektronik ekipman, 2 yıl garantili. (Menşei: Alman)
Akü: Kurulacak sisteme göre farklı tipte akü kullanmak mümkün. Buna göre de kullanılan ürün özellikleri de değişmektedir.

Kurulan sistemin yüklenici firma kapsamında genel olarak 2 yıl sorunsuz çalışma garantisi vardır.

Genel olarak fotovoltaik sistemleri solar modüllerin ömrü kadar kullanabilirsiniz.


SORU : Güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemlerinin servis ve bakım garantisi desteğini kimler verebilir?
CEVAP : Güneş enerjisi ile elektrik üretim sistemleri yüklenici firmaya aittir. SOLAR ANTALYA tarafından kurulan fotovoltaik sistemler genel kapsamda 2 yıl çalışma garantisi altındadır.
SORU : Türkiye’de güneş enerjisi ile elektrik üretim potansiyeli nedir?
CEVAP : Türkiye dünyanın en şanslı güneş potansiyeline sahip ülkelerinden biridir. Aşağıdaki şekilden de anlaşılacağı gibi güneş enerjisi ile yüksek güçlerde enerji üretimi yapmak mümkündür.