» Sistemler

Dünyada en popüler fotovoltaik elektrik üretimi uygulaması binaların çatılarındaki ve cephelerindeki PV panellerden elde edilen gücün elektrik şebekesine aktarılmasıdır. Bu uygulamada fotovoltaik elektrik üretim sistemi adeta bir mini elektrik santrali gibi çalışır. Fotovoltaik panellerden üretilen elektrik ayrı bir sayaç üzerinden ayrı bir tarifeden şebekeye satılır.

Bu uygulamaya şebeke bağlantılı fotovoltaik elektrik üretim sistemi uygulaması adı verilmektedir. Her ne kadar bazı ada sistemlerinde de şebeke bağlantısı mevcut olsa da, bu bağlantı şebekeden alınan güç ile akülerin şarj edilmesi amacıyla kullanılmaktadır. Burada bahsedilen şebeke bağlantılı sistem, ada sisteminden farklı olarak fotovoltaik gücü şebekeye aktarmakta ve şebeke bağlantısı terimi, şebekeye doğru bir güç akısı olduğu anlatmak için kullanılmaktadır.

Bu şekilde dağılmış yapıda mini güneş elektriği santralleri kurmanın ana avantajları, elektriğin tüketildiği yere yakın olarak üretilmesi sonucunda enerji iletim kayıplarının azalması ve özellikle güneşli bölgelerde iklimlendirme cihazlarının yol açtığı tepe güç ihtiyacını telafi etmesidir. Son yıllarda petrol fiyatlarındaki artış ve yaşanan küresel ısınma, ülkeleri bu sorunlara çözümler üretme yolunda yeni çareler aramaya itmiştir. Bu çözümler arasında, yenilenebilir enerjilere doğru bir yönelim artısı öne çıkmaktadır.

Yenilenebilir enerjilerin ilk yatırım maliyetlerinin yüksek olması yüzünden, bu sistemlerin yaygınlaştırılması için çeşitli yasal düzenlemeler yapılmaktadır. Şebeke bağlantılı güneş enerjisi sistemlerinin dünya pazarının %85’i oranında yaygınlaşmasının temel nedeni bazı gelişmiş ülkelerde uygulanan yüksek fiyatlı güneş elektriği satın alma tarifeleri ve satın alma garantileridir.

Zemine Monte Panel Sistemleri
Çatıya Monte Panel Sistemleri
Duvara Monte Panel Sistemleri